Nie tylko Azure Window. Recenzujemy książkę P.I Kalwasa “Gozo. Radosna siostra Malty”

Malta, Gozo, Comino. Trzy zamieszkałe wyspy archipelagu maltańskiego. Gdyby zapytać przeciętnego turystę o chociaż jedno skojarzenie z którąś z nich zapewne wskazałby Gozo z jej nieistniejącą już, słynną formacją skalną Azure Window. Ale czy druga (zaraz po Malcie) co do wielkości wyspa archipelagu to tylko lazurowe okno? Co ciekawego, a nieraz  i niedostępnego dla oczu zwiedzających kryje Gozo? Zafascynowany maltańską wysepką Piotr Ibrahim Kalwas stworzył jej subiektywny przewodnik. “Gozo. Radosna siostra Malty“, bo taki tytuł nosi najnowsza książka dwukrotnie nominowanego do “Nike” autora znacznie różni się od znanych nam, nudnych przewodników turystycznych.Co kryje się niecałe 3 kilometry od wybrzeża Malty?

Przewodnik tętniący życiem

Tym, co odróżnia przewodnik Kalwasa od tradycyjnych broszur turystycznych jest fakt, że autor “Gozo. Radosna siostra Malty” od trzech lat jest mieszkańcem wyspy. Zatem poza praktycznymi wskazówkami i znanymi miejscami jak zatoka Dwejra (ze słynnym skalnym grzybem), plaża i zatoka Ramla, czy kościołem Ta’Pinu na kartach książki Piotra Ibrahima Kalwasa znajdziemy cały szereg nieopisywanych dotąd nigdzie miejsc i atrakcji. Zostajemy zaznajomieni z gozytańskimi specjałami, tradycyjnymi daniami maltańskiej kuchni (pyszną Aljottą czy aromatyczną Kawlatą), dowiadujemy się gdzie można dostać najlepsze nalewki i wina, gdzie posłuchać koncertu ghany, a gdzie skosztować lokalnej pizzy. Kalwas zabiera nas na niczym niezmącony, leniwy spacer do najdalszych zakątków wyspy. W tym spacerze przez wszystkie karty tego subiektywnego przewodnika będą towarzyszyli nam mieszkańcy Gozo odwiedzeni na wsiach I małych urokliwych miasteczkach. Dzięki nim spojrzymy na Maltę i Gozo pod szerszym kątem kulturowym,poznamy historię maltańskich wysp na tle politycznym i dowiemy się jakie ślady na Gozo i Malcie pozostawiły wpływy brytyjskie i francuskie.

67 bajecznych kilometrów kwadratowych. Dlaczego warto zwiedzić Gozo z przewodnikiem Piotra Ibrahima Kalwasa

Gozo i Malta to bliskie, ale wciąż nieodkryte wyspy morza śródziemnego. Z Polski do Valetty (stolicy Malty) dolecimy bezpośrednio w nieco ponad dwie godziny, nierzadko w bardzo atrakcyjnych cenach. Dzięki subiektywnemu przewodnikowi Piotra Ibrahima Kalwasa nie ograniczymy naszej podróży tylko do Valetty. Lektura książki “Gozo. Radosna siostra Malty” pozwoli nam odkryć, że archipelag wysp maltańskich ma nam sporo do zaoferowania i nie musimy ograniczać się tylko do tego, co znane. Kalwas zadbał o to, abyśmy po powrocie z Gozo również poczuli się odkrywcami i mieli poczucie zasmakowania nieznanego. Po przeczytaniu jego przewodnika, uzupełnionego o piękne fotografie autorstwa Hasana, syna Kalwasa  i spojrzenia na Gozo jego oczami będziemy mieli ochotę szybko rezerwować lot i poczuć magię malutkiej, 67 kilometrowej wysepki.

Winobranie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com